INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan      Jan (zm. 1356), cysters, opat Mogiły - portret (zapewne fikcyjny) w: CHRONICON MONASTERII CLARATUMBENSIS ORDINIS CISTERSIENSIS - w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie - Biblioteka XX Czartoryskich - sygnatura: 3061 IV Rkps - źródło kopii cyfrowej: POLON

Jan  

 
 
XIII/XIV w. - 1356-05-18
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jan (zm. 1356), cysters, opat Mogiły. W zachowanym materiale występuje jako pierwszy, wyraźniej zarysowany w źródłach współczesnych opat tego trzynastowiecznego domu. Pochodził z Pomorza. Nowicjat odbył prawdopodobnie i czas jakiś przebywał u Cystersów w Szczyrzycu, ponieważ w późniejszej tradycji nazywa się Sciricius. Opatem w Mogile pod Krakowem został w r. 1330. Szereg wiadomości kroniki klasztornej oraz dokumentów wystawionych w l. 1333–56 świadczy o energicznej działalności gospodarczej i budowlanej J-a oraz o jego akcji porządkowania i zdobywania nowych przywilejów prawnych dla tegoż klasztoru i jego posiadłości. Przy pomocy biskupa krakowskiego, Jana Grota, udało się J-owi pokonać księcia oświęcimskiego Jana w l. 1344/5 w zatargu o wsie Woźniki i Żygodowice. Dobre stosunki łączyły J-a z królem Kazimierzem Wielkim, o czym świadczą tak przywileje i darowizny królewskie dla Mogiły, jak i szereg bezpośrednich wzmianek w dokumentach Kazimierza, podnoszących specjalne zasługi J-a i jego konwentu dla króla. J. zmarł 18 V 1356 r.

 

Hoszowski K., Obraz życia i zasług opatów mogilskich, Kr. 1867 s. 14/15; Kętrzyński W., Wstęp do Chronicon Monasterii Claratumbensis, Mon. Pol. Hist., VI 430/1; Szujski J., Wiadomość historyczna o Mogile, Monografia opactwa cystersów we wsi Mogile, Kr. 1867, Cz. 1 opisowa i badawcza s. 14–5, 91–2, Cz. 2 Zbiór dyplomów klasztoru mogilskiego, s. 43–61; – Chronicon Monasterii Claratumbensis, Mon. Pol. Hist., VI 445/7; Długosz, Liber benef., III 435; Mon. Pol. Hist., V 810.

Jerzy Kłoczowski

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.